Łazienka 2015 w 6 trendach

Współczesna łazienka to już nie tylko miejsce codziennej pielęgnacji, ale wysoce estetyczne pomieszczenie, które zachwyca dbałością o detal, pełniąc funkcję eleganckiego salonu kąpielowego lub domowego SPA. Jakie rozwiązania będą królować w 2015 roku?
Najbardziej osobiste pomieszczenie w przestrzeni domowej wymaga rozwiązań, które zapewnią odpowiednio wysoki poziom higieny i jednocześnie – intymną atmosferę. Już nie sterylność wnętrza, ale wielofunkcyjne wyposażenie dopasowane do preferencji i potrzeb domowników staje się charakterystyczną cechą współczesnej łazienki. Wśród najciekawszych trendów aranżacyjnych w 2014 roku wyróżniały się wnętrza stylizowane, utrzymane w monochromatycznej kolorystyce lub inspirowane ostrymi, geometrycznymi kształtami. W kwestii wyposażenia, dużą popularnością cieszyły się deszczownie, bezbrodzikowe kabiny z odpływem liniowym oraz stanowiące alternatywę dla standardowych grzejników ogrzewanie podłogowe. W 2015 roku na pierwszy plan wyjdą charakteryzujące się unikalnym wzornictwem rozwiązania, zapewniające oszczędność wody i energii. Przedstawiamy sześć trendów, które odegrają największą rolę.

Trend nr 1: Bliżej natury

Kamień, drewno, paleta zieleni i brązów – wykorzystanie inspiracji naturą w aranżacji łazienki to jeden z najsilniejszych trendów, nawiązujących do tęsknoty za przyrodą. Choć naturalne materiały pojawiały się wśród dotychczasowych propozycji wykończenia, np. w formie drewnianej obudowy wanny bądź kamiennego gresu, będącego alternatywą dla podłogowych i ściennych płytek, w 2015 roku prognozowany jest wzrost popularności wykorzystania tego typu tworzyw w produkcji wyposażenia. Marmurowe blaty i umywalki, zestawione z elegancką armaturą ozdobioną kamieniami szlachetnymi, sprawdzą się we wnętrzach utrzymanych w stonowanych barwach. Pomysłem wykorzystywanym w przypadku łazienek, w których dominują ciepłe kolory, będą natomiast meble wykonane z jasnego drewna. Ciekawym, choć wymagającym pomysłem jest również umieszczenie w łazience roślin pełniących funkcję ściennych ornamentów. Szczególnie w przypadku dużych pomieszczeń, proponowanym rozwiązaniem, nawiązującym do trendu inspirowanego naturą są tzw. „żywe ściany”, tworzone przy pomocy wiecznie zielonych pędów. Łatwiejszymi w utrzymaniu będą natomiast pojedyncze rośliny doniczkowe, dla których wysoka temperatura i wilgotność stanowią optymalne warunki, np. filodendron lub fikus.

Trend nr 2: Funkcjonalność na pierwszym planie

Wybierając wyposażenie łazienkowe, dużo uwagi poświęcamy jego dodatkowym funkcjom – oszczędzaniu wody i energii, zwiększaniu poziomu higieny czy zapewnieniu bezpieczeństwa.
– Zauważalne jest coraz większe zainteresowanie rozwiązaniami takimi jak natryski wyposażone w funkcję samodzielnego czyszczenia osadów kamiennych czy deski z antybakteryjną powłoką. Prognozujemy, że wyposażenie zapewniające czystość i sterylność łazienkowych wnętrz może stać się najważniejszą grupą produktów 2015 roku – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Już teraz trend znajduje odzwierciedlenie w rosnącej popularności bagatelizowanych dotychczas rozwiązań zapewniających wysoki poziom higieny. Bidety i montowane przy umywalce natryski typu bidetta są obecnie jednymi z chętniej wybieranych sprzętów – dodaje ekspert. W nowym roku dużą rolę odegra również wyposażenie, takie jak meble czy oprawy oświetleniowe wysoce odporne na negatywne działanie wilgoci.

Trend nr 3: Oświetlenie LED

Emitujące światło diody pełniły dotychczas we wnętrzach łazienkowych funkcję dekoracyjną jako efektowne podświetlenie wanny lub ram lustra. Wbrew obiegowej opinii, LEDy stanowią jednak również doskonałe źródło oświetlenia ogólnego. Na ich rzecz przemawia przede wszystkim duża żywotność – wybierając oprawę zabezpieczoną przed negatywnym wpływem wilgoci, możemy być pewni trwałości źródła światła pomimo częstego włączania i wyłączania lamp w łazience. Ze względu na rosnącą wagę funkcjonalności, przewiduje się że w 2015 roku wykorzystanie oświetlenia LED w domowych pomieszczeniach sanitarnych będzie coraz bardziej powszechne.

Trend nr 4: Wanna najważniejszym bohaterem

Jak prognozują przedstawiciele National Kitchen and Bath Association, w 2015 roku szczególnie polecanym w przypadku łazienek o dużym metrażu trendem będzie wolnostojąca wanna. W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach sprawdzą się modele o geometrycznych, prostych kształtach. W przypadku pomieszczeń wyposażonych w stylu retro, dobrym wyborem będzie wariant montowany na ozdobnych nóżkach. – Wolnostojąca wanna, umiejscowiona zwykle na środku łazienki, koncentruje na sobie uwagę. Dlatego też, niezwykle istotne jest dopasowanie armatury, która dopełni i spotęguje robione przez nią wrażenie – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Przeznaczone do tego typu wanien modele podłogowe charakteryzują się wyszukaną formą, dostosowaną długością wylewki eliminującą ryzyko rozchlapywania się wody oraz funkcjonalnym natryskiem – dodaje ekspert. Alternatywą dla wariantów podłączanych do posadzki są baterie wielootworowe instalowane bezpośrednio na krawędzi wanny. Decydując się na tego typu rozwiązanie, warto najpierw sprawdzić, czy nie odkształci ono powierzchni wanny. Takich informacji szukać należy w informacjach zawartych w gwarancji producenta.

Trend nr 5: Minimalizm

Minimalizm już od kilku sezonów cieszy się sporą popularnością. Wbrew pozorom, wyeliminowanie zbędnych elementów wyposażenia, utrzymanie wnętrza w stonowanej kolorystyce i surowa stylistyka nie wpływają negatywnie na atmosferę łazienki. Ciepły i domowy klimat można uzyskać dzięki właściwemu doborowi materiałów lub oświetlenia. W 2015 roku minimalizm będzie królował przede wszystkim jako odpowiedź na ograniczony metraż wnętrza. Najważniejszą z perspektywy funkcjonalności cechą łazienek urządzonych w tym stylu będzie przejrzystość, uzyskana dzięki zamontowaniu wyposażenia o prostej formie i ograniczeniu liczby widocznych elementów do niezbędnego minimum. Na jakie rozwiązania warto zwrócić uwagę? W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się podwieszane meble i ceramika sanitarna, zestawienie szafki z umywalką, półki montowane we wnękach lub przeszklona kabina prysznicowa.

Trend nr 6: Oszczędzanie przez korzystanie

Kwestia oszczędzania wody i energii jest obecnie jednym z głównych kierunków rozwoju technologicznego wyposażenia łazienkowego. Funkcje zwiększające wydajność stają się standardową właściwością zarówno sprzętów AGD, jak i armatury czy sanitariatów. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się na przykład baterie bezdotykowe, eliminujące ryzyko utraty wody w wyniku złych nawyków domowników. Zwolennikom oszczędnych rozwiązań polecane są także specjalne systemy spłukujące 3/6l, umożliwiające wykorzystanie tylko połowy zbiornika kompaktu WC. Jakich nowości możemy natomiast spodziewać się w 2015 roku? Oszczędność jako trend będzie widoczna przede wszystkim w procesach produkcji wyposażenia. Elementy wykonane z tworzyw podlegających recyklingowi i dodatki z przyjaznych dla środowiska materiałów mogą stać się w przyszłym sezonie pozycją obowiązkową.

x-default fot.Grupa_Armatura fot.Grupa_Armatura_1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *